Przeszczep komórek macierzystych

Przeszczep komórek macierzystych – Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Zastanawiasz się, na czym polega, tak popularne ostatnio, leczenie komórkami macierzystymi? W tym artykule powiemy o tym, czym są komórki macierzyste, skąd się je pobiera, jakie choroby można nimi leczyć oraz jak skutecznie działają.

Przeszczep komórek macierzystych – Czym one są?

 Komórki macierzyste towarzyszą nam od zawsze i to każdego dnia. Każdy z nas ma je w sobie. Najwięcej w tkance tłuszczowej, ale także w szpiku, krwi obwodowej czy pępowinowej. Okazuje się, że mają dwie niesamowite cechy, dzięki którym, gdyby nie czynniki zewnętrzne, żylibyśmy grubo ponad sto lat. Jakie to cechy?

  • Zdolność do tworzenia nieskończenie wielu kopii samych siebie.
  • Możliwość przekształcania się w inne typy komórek.

Można pokusić się o stwierdzenie, że komórki macierzyste są bardzo inteligentne. Gdy trafiają w zmienione chorobowo miejsce, szybko się w nim odnajdują. Potrafią rozpoznać jego potrzeby i stosownie do tego działać. Dzięki nim chore komórki zastępowane są nowymi i silnymi. Przeszczep komórek macierzystych znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Szczególnie ważne są komórki macierzyste w ortopedii, ale także

leczenie komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi – Na czym polega zabieg i jakie choroby można nimi leczyć?

Zabieg polega na pobraniu komórek macierzystych od pacjenta i wszczepieniu ich w zmienione chorobowo miejsce. Przeszczep odbywa się w obrębie jednej osoby, dlatego nie ma obaw, że zostanie odrzucony. Leczenie komórkami macierzystymi to naprawdę obiecująca metoda. Poniżej krótka lista chorób leczonych komórkami macierzystymi:

  • ostre białaczki,
  • białaczki przewlekłe,
  • zespół mielodysplastyczny,
  • choroby spowodowane defektem komórek macierzystych,
  • zespoły rozrostowe układu chłonnego,
  • różne nowotwory złośliwe,
  • inne.

Lista jest długa. Komórki macierzyste to skarb, który każdy z nas nosi w sobie.

Postaw na sprawdzoną i nieinwazyjną metodę leczenia

Terapia komórkami macierzystymi przynosi ogromne efekty. Zmienione chorobowo miejsca szybciej się regenerują, pacjenci wracają do sprawności, a ból staje się mniej uciążliwy. Jeśli cierpisz na jakąś dolegliwość, koniecznie zapytaj lekarza o leczenie komórkami macierzystymi.