Mogilno

Mogilno – Czy warto tu mieszkać? Kilka słów o mieście

Ostatnio ceny mieszkań bardzo wzrosły. Dotyczy to każdego rejonu Polski. Stoisz przed wyborem miejsca, w którym spędzisz najbliższe kilka lub kilkadziesiąt lat? Mogilno to dobry wybór. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Mogilno – Trochę historii

Może zacznijmy od samej nazwy. Mogilno pochodzi od słowa mogiła, które dawniej oznaczało naturalny pagórek, wzgórze, potem zaczęto tak nazywać kopczyk usypywany zmarłym. Miejscowość w obecnie używanej formie Mogilno wymieniona jest w łacińskim dokumencie już z 1282 roku wydanym w Dłusku i sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II. Dawniej miasto Mogilno należało do najważniejszych osad wczesnośredniowiecznej Polski. Należy do najstarszych osad na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, jednym z terenów, na których kształtowało się państwo polskie. Historia tego miasta jak i całego państwa była burzliwa. W XIX w. słynęło ono z hodowli koni rasowych, najbardziej znanym hodowcą był Ferdynand Jung, który od 1850 dostarczał ogiery do cesarskich stadnin. Stabilizujące pod względem gospodarczym i demograficznym było dla miasta dwudziestolecie międzywojenne. Rosła liczba ludności, prężnie działał handel i usługi. Obecnie Mogilno jest miastem powiatowym, do którego należą 4 gminy. Co w nim ciekawe?

Mogilno

Czy warto tu mieszkać?

Mogilno, to miasto, które wciąż się rozwija. Dlaczego można tak powiedzieć? Ponieważ jest coraz więcej stanowisk pracy, coraz więcej marketów, domów, bloków. Stąd można łatwo dojechać do Poznania, Gniezna, Trzemeszna, Strzelna, Kruszwicy, Biskupina oraz sanktuariów w Markowicach i Licheniu. Mieszkańcy Mogilna mogą cieszyć się świetną komunikacją autobusową do innych miejscowości. Prócz tego nasze miasto jest bardzo ważnym punktem na kolejowych szlakach. Dodatkowo, nie możemy zapomnieć o malowniczym parku, w którego skład wchodzi jezioro. Bezsprzecznie możemy stwierdzić, iż nie każde miasto może się pochwalić jeziorem w jego centralnej części. Można by mówić jeszcze wiele. Buduje się tu coraz więcej nowoczesnych bloków, które kuszą osoby z dużych miast takich jak Bydgoszcz, a nawet Poznań. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, gdzie zamieszkać koniecznie weź pod uwagę Mogilno.