Cięcie strumieniem wody to jedna z wielu metod, którą można obrabiać metale. Do innych znanych zaliczymy toczenie i frezowanie CNC, cięcie laserem czy gięcie blach. Wykorzystywany jest do tego specjalistyczny sprzęt. Co jeszcze warto wiedzieć o tych metodach obróbki metali?
Cięcie wodą – co warto wiedzieć o tej metodzie?
Cięcie strumieniem wody jest jedną z popularniejszych metod, jeśli chodzi o obróbkę metali. Dlaczego? Uważana jest ona za ,,czystą” obróbkę. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego urządzenia, które zwane jest WaterJet. Wiele przedsiębiorstw świadczy tego typu usług, co ważne nie narzekają one na brak liczby zainteresowanych odbiorców. Do największych zalet cięcia wodą zaliczymy:
- czystość podczas obróbki,
- precyzja,
- niska temperatura podczas obróbki,
- możliwość obróbki nie tylko metali.
Frezowanie CNC, tocznie CNC… co warto wiedzieć?
Frezowanie CNC to kolejna z popularniejszych metod obróbki metali. Frezowaniu poddać można nie tylko metale, ale również takie materiały jak: szkło, tworzywa sztuczne, plastik, gres czy ceramikę. I tak samo jest w przypadku toczenia CNC. Różnicą między tymi dwoma metodami jest sam proces. Frezowaniu poddaje się materiały o płaskiej powierzchni, natomiast toczeniu materiału w kształcie brył obrotowych. Obrabiać je można z dwóch stron – zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej.
Inne znane metody obróbki metali
Oczywiście cięcie wodą, toczenie i frezowanie to nie jedyne metody obróbki metali. Do innych, równie znanych metod obróbki zaliczymy: cięcie laserem, gięcie blach, spawanie, szlifowanie, elektrodrążenie czy też obróbka skrawaniem. Każda ta metoda wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Te sterowane komputerowo, czyli maszyn CNC coraz częściej pojawiają się w zakładach przemysłowych. Głównie wpływa na to fakt, że dzięki tym maszynom obróbka wykonywana jest szybciej i precyzyjniej.